شرکت کیمیا پانل، خوش آمدید

دانسیته چیست؟

دانسیته چیست؟

کلمه دانسیته یا همان چگالی به وفور در گستره ساندویچ پانل دیده می­ شود در خصوص ساخت و خرید ساندویچ پانل این کلمه از زبان فروشندگان بسیار شنیده شده است و ممکن است که این سوالات برای شما پیش بیاید که دانسیته چیست؟ و چه کابردی دارد؟ امروز قرار است اطلاعات مناسبی در زمینه چگالی ساندویچ پانل و تاثیر آن در اختیار شما قرار دهیم. 

 

 

دانسیته چیست؟

دانسیته در واقع همان چگالی می­ باشد، چگالی میزان تراکم جرم را نشان می ­دهد.هر چه تراکم بیشتر باشد چگالی هم بیشتر خواهد بود. چگالی نسبت پارامتر جرم به جسم می­ باشد و رابطه مستقیمی با جرم دارد و هر چه جرم بیشتر باشد چگالی هم بیشتر می­ شود و میزان حفره های کوچک درون آن هم کمتر خواهد بود.در نتیجه فشرده تر و مقاومت آن بیشتر می­شود، در واقع دانسیته یک پارامتر برای اندازه گیری مقاومت مصالح می­ باشد.

 

 

چگالی ساندویچ پانل

کاربرد دانسیته در ساندویچ پانل

با توجه به مطالبی که ذکر شد­، دانسیته به معنی چگالی و فشردگی جرم جسم می ­باشد، از آنجایی که ابزار آلات و مصالح ساخت و ساز با سازه در ارتباط می ­باشد مقاومت و استحکام آنها بسیار حائز اهمیت است.

ساندویچ پانل ها ساختار لایه ای دارند که از سه لایه تشکیل شده است دو لایه ورق که از جنس گالوانیزه، آلومینیوم و یا آلوزینک می ­باشد که در دو طرف تعبیه شده و لایه میانی که فوم پلی اورتان می­ باشد و عایق است.

دانسیته یا چگالی میزان فشردگی هسته میانی می ­باشد که اهمیت ویژه­ ای دارد.ساندویچ پانل معمولا با ضخامت 2 تا 25 سانتی متر می ­باشد و منطبق با سفارش مشتری می­باشد و معمولا در انواع پانل دیواری و سقفی کاربرد دارد.میزان دانسیته مطلوب برای ساندویچ پانل بین 40 تا 42 کیلوگرم بر متر مکعب می­ باشد. 

هر پانلی بر اساس اجزا ، کاربرد متفاوتی دارد ، ساندویچ پانل های پیچ مخفی نمونه دیگری از آن می ­باشد که در ساخت پانل های دیواری بدون شیار  یا در پانل­ های دیواری اتاق تمیز می توان نام برد.

هسته میانی ساندویچ پانل به جهت نوع کاربرد آن ها دارای دانسیته متفاوتی است و ضمنا باید یادآور شد که هر چه چگالی پانل بیشتر باشد در نتیجه جرم جسم هم بیشتر و وزن هم به نسبت تغییر می­ کند و عاملی مهم و تاثیرگذار در مشخصات ساندویچ پانل می­ باشد.

 

 

تاثیر دانسیته در عملکرد ساندویچ پانل

بطور کلی، استحکام و مقاومت و غیر قابل نفوذ بودن ساندویچ پانل وابسته به فوم و میزان چگالی می باشد، هر چه کیفیت بالاتر باشد چگالی بیشتر و مقاومت آن در برابر عوامل طبیعی مانند سرما، گرما، حرارت، رطوبت و آلودگی صوتی … بیشتر خواهد بود.پس هر چه دانسیته بیشتر ، عایق قویتری می ­باشد و اگر میزان دانسیته پانل­های دیواری بیشتر باشد مقاومت حرارتی خوبی است اما بالعکس جذب و انتقال صوت بیشتر می­شود با کاهش میزان دانسیته عایق خوبی برابر صوت است.

 

 

تاثیر دانسیته در قیمت پانل ها

قیمت ساندویچ پانل به عوامل زیادی همچون، ابعاد ، طول و عرض و ضخامت بستگی دارد. نمی­توان قیمت مشخصی را تعیین کرد و هم چنین میزان چگالی در قیمت بی تاثیر نیست، معمولا برای اتاق تمیز، ساندویچ پانل های دیواری با دانسیته بالا بهترین گزینه می­باشد زیرا که اتاق تمیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است باید با کیفیت مطلوبی ایجاد گردد. 

کیمیا پانل از ماه اردیبهشت سال 1400 با بکارگیری افراد مجرب ، متخصص و بروزترین تکنولوژی روز در زمینه تولید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری و مشاوره خرید و فروش فعالیت می ­کند، کیمیا پانل با برخورداری از نصابان معتبر و با داشتن مهارت و تخصص کافی در زمینه نصب ساندویچ پانل فعالیت می­ کند.در ادامه می توانید جهت تماشای ویدیوها به کانال یوتوب مراجعه نمایید.

چگالی، کلید درک عملکرد ساندویچ پانل ها

 با نگاهی عمیق تر، تاثیرات این پارامتر کلیدی بر عملکرد و قیمت نهایی این نوع مصالح ساختمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

نقش محوری دانسیته در عایق بندی

نقش اصلی هسته ی ساندویچ پانل ها، عایق بندی صوتی و حرارتی است. دانسیته ی هسته، رابطه ی مستقیمی با ضریب انتقال حرارت (U-value) دارد. به این معنا که هر چه دانسیته ی هسته بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر عبور گرما و سرما نیز افزایش می یابد.

ساندویچ پانل هایی با دانسیته بالا، گزینه ای ایده آل برای استفاده در سردخانه ها، ساختمان های واقع در مناطق با آب و هوای سرد و یا گرم و یا فضاهایی که نیازمند کنترل دقیق دما هستند، به شمار می روند.

علاوه بر عایق بندی حرارتی، دانسیته بر عملکرد عایق بندی صوتی ساندویچ پانل ها نیز اثرگذار است. به طور کلی، پانل هایی با چگالی بالا، به دلیل ساختار متراکم تر، مانع بهتر عبور امواج صوتی شده و از ورود سر و صدا به فضای داخلی ساختمان جلوگیری می کنند.

تاثیر دانسیته بر مقاومت و استحکام

فراتر از عایق بندی، دانسیته نقش مهمی در تعیین مقاومت و استحکام ساندویچ پانل ها در برابر عوامل مختلف ایفا می کند. هسته ی متراکم تر، به این نوع مصالح ساختمانی استحکام بیشتری در برابر فشار، ضربه و تنش های وارده می بخشد.

این امر در کاربردهایی نظیر پوشش سقف ها، دیوارهای باربر و یا مکان هایی که احتمال ترافیک و یا ضربه به پانل ها وجود دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاوه بر این، ساندویچ پانل هایی با دانسیته بالا، مقاومت بیشتری در برابر عوامل مخرب محیطی نظیر رطوبت، فرسایش و تغییرات شدید آب و هوایی از خود نشان می دهند.

مشتری عزیز شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات کیمیا پانل شیراز با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

با ما در ارتباط باشید:

شماره های تماس:  09120646825     24-22-07137731520

آدرس کارخانه: شیراز – شهرک صنعتی – میدان سوم – بلوار کوشش شمالی – خیابان ساعی –

انتهای خیابان 801 – خیابان 802

آدرس دفتر فروش : شیراز – میدان اول

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.